2013. 04. 07.

Természetes antioxidánsok a konyhában


A tavasz a zöld szín évszaka, tele klorofillal, vitaminokkal és egyéb antioxidánsokkal. A lehetőség ilyenkor mindenki számára adott, hogy tartson egy nagy tavaszi karbantartást teste számára.


Mindannyiunk szervezetében - anyagcsere, légzés, napsütés, légszennyezés, állandó idegeskedés stb. hatására - folyamatosan termelődnek a szabadgyökök, melyek megfelelő védelem nélkül súlyosan károsíthatják az egészséges sejteket. Hosszabb távon olyan elváltozásokat idézhetnek elő, mint a szív- és érrendszeri (magas vérnyomás, érelmeszesedés stb.), valamint daganatos betegségek, szembetegségek, ízületi elváltozások, Alzheimer-kór, Parkinson-kór, a bőr korai öregedése stb. Ezeknek a szabadgyök-molekuláknak a közömbösítését végzik az antioxidáns tulajdonságú vegyületek, melyek természetes élelem formájában sokkal hatékonyabbak.

Az antioxidáns vegyületek

Az antioxidánsokról általában elmondható, hogy szabadgyökfogók, immunerősítők, gyulladáscsökkentők, antibakteriális (baktériumölők) és antiallergén hatásúak, hatnak a daganatos elfajulás ellen, máj- és érfalerősítők, enyhítik a menopauza panaszait, erősítik az érzékszerveket, lassítják az öregedés tüneteit, és támogatják az idegrendszer működését. 

A legfontosabb antioxidánsok: A-, C-, E-vitamin, szelén, cink, réz, indolok és izotiocianátok, klorofill, fitoösztrogének, szulfidok, szulforafán, flavonoidok (pl. kvercetin, miricetin , apigenin, kempferol, luteolin), karotinoidok (pl. béta-karotin, likopin, lutein), telítetlen zsírsavak (pl. omega-3 zsírsavak), bizonyos emberi és növényi enzimek (pl. Q10 koenzim, glutation, kataláz, szuperoxid-dizmutáz).

Természetes antioxidánsok tavasszal

A tavasz, friss saláta- és zöldségféléivel kiváló alkalmat nyújt szervezetünk védelmi rendszerének erősítésére és a feltöltődésre. Vegyük végig, melyek a legfontosabb természetes antioxidánsok!

Paraj

A paraj (vagy spenót) az egyik legértékesebb leveles zöldség. Vitamin-, ásványianyag- és antioxidáns-tartalma kiemelkedő, emellett kalóriaértéke alacsony. Az antioxidánsok közül a levelében több mint tízféle flavonoid, különböző enzimek, karotin, lutein, klorofill, C- és E-vitamin, szelén, valamint cink is található. A K-vitamin egyik legjobb forrása, ezáltal a véralvadás szabályozásában játszik szerepet. Magas káliumtartalmával a vérnyomás szabályozását, míg folsavtartalmának köszönhetően a fehérje anyagcserét támogatja. Alapvetően a folsav segítené bőséges vastartalmának feldolgozását, de a levélben lévő nagy mennyiségű oxálsav akadályozza a felszívódást. Az oxálsav vese-, illetve hólyagkő képződésére hajlamosít. Több értékes alkotóelem forrása is, úgy mint a kalcium, a foszfor, a mangán, a magnézium, a B-vitaminok, a niacin, a biotin, az élelmi rostok és a növényi fehérjék. 

Sóska

A sóska íze, hatása vagy tartalma tekintetében különlegességnek számít. Jellegzetes fanyarkás aromája miatt sokan kedvelik. Ezt a tulajdonságát a benne található magas oxálsav-tartalomnak köszönheti, mely fokozza az étvágyat, antranoid-tartalmának köszönhetően pedig enyhén hashajtó tulajdonságú. Antioxidáns-tartalma sem elhanyagolható, bővelkedik C-vitaminban, karotinban, enzimekben, flavonoidokban, luteinben, klorofillban és cinkben. Gyümölcssavtartalma miatt frissítő, élénkítő hatású, de alkalmazható vízhajtásra, nyákoldásra, immunerősítésre és a népi gyógyászat szerint, vértisztításra is. Tartalmaz még foszfort, vasat, nátriumot, káliumot, kalciumot, magnéziumot, rezet, B-vitaminokat és biotint. 

Medvehagyma

Nevezik vadfokhagymának is, hisz a leveleit rágcsálva a fokhagymára emlékeztet az íze. Antioxidáns-tartalmát a C-vitamin, a flavonoidok, a szulfidok, az enzimek, a klorofill, a réz, a cink és a szelén alkotják, de B-vitaminok, niacin, nátrium, kálium és magnézium is található benne. Gyógyhatásai rendkívüliek, melyeket a keleti és népi gyógyászatban is már igen régóta alkalmaznak. Kiváló salaktalanító, vértisztító és vízhajtó. Csökkenti a koleszterinszintet, és karban tartja a vérnyomást. Baktérium- és gombaölő, valamint féregűző hatását használják felső légúti, húgyúti és bélrendszeri fertőzésekkel szemben. Javítja a bélműködést, és fokozza az étvágyat. Az idegrendszert megnyugtatja. Nyákoldó hatása a nehézlégzést és idült köhögést képes enyhíteni. Külsőleg bizonyos gombás bőrelváltozások és ízületi gyulladások enyhítésére is alkalmazható. A kínaiak szerint hatékony afrodiziákum. Figyelem! Enyhe vérlemezke- (trombocita) összecsapódást gátló hatása miatt véralvadásgátló szerekkel együtt, valamint műtétek előtti fogyasztása nem javasolt.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése