Az USA-ban, a fejlett országokban és a funkcionális élelmiszerek globális piacán 2005 óta a homoktövis iránti kereslet, ezzel együtt felhasználásának mértéke ugrásszerűen megnőtt. Mindezt a fogyasztók körében való ismertségének, kiváló tápértékének és antioxidáns tulajdonságainak köszönheti – a homoktövis új típusú „superfruit” lett.
A közönséges homoktövis igen elterjedt növény, az Atlanti -óceán európai partjaitól Északnyugat-Kínáig mindenfelé megtalálható. Nyugat-Európában különösen ott terjedt el, ahol más növényekkel nem kell versengenie. Ilyenek pl. azok a tengerparti területek, amelyek a sós levegő és a sós homoktalaj miatt másoknak nem igazán biztosítanak ideális élőhelyet.
Közép-Európában magasabb hegyekben, valamint folyópartokon és homokterületeken található meg. A homoktövis bogyója 6-9 mm átmérőjű, narancssárga színű, puha állományú, lédús és gazdag különféle olajokban. Érdekesség, hogy a bogyó magas tápértéke miatt számos madár téli eledele is. A homoktövis betakarítása nem egyszerű feladat, mivel ágai szúrós tüskékkel borítottak. Emiatt gyakran nem a bokorról, hanem annak levágott ágairól gyűjtik a bogyókat, ez azonban a növény későbbi termésmennyiségét jelentősen csökkenti. Mára már több országban kifejlesztettek ún. „bogyórázó” gépeket, melyek a gyümölcs sérülésmentes betakarítását teszik lehetővé. Ezzel a módszerrel csak a bogyók mintegy fele szüretelhető le, mivel azok szorosan tapadnak a növényhez.
A hidegháború alatt orosz kelet-német nemesítők új fajtákat hoztak létre – ezeket magasabb beltartalmi érték, nagyobb méretű bogyók, elnyújtott és különböző érési időpontok, valamint könnyebb betakaríthatóság jellemzi. Az elmúlt húsz évben ezek már széles körben elterjedtek, és az USA-ban is termesztésbe vonták őket.
A növényt több országban közterületeken is ültetik, szúrós ágai miatt „vandálbiztos” bokorként emlegetik. Most pedig nézzük meg, miért érdemes a homoktövis tartalmú élelmiszereket étrendünkbe iktatni.
A homoktövis feldolgozásakor keletkező olajat főként kozmetikai célokra használják fel, leginkább bőrtápláló krémek anyagaként. A homoktövis termése igen magas C-vitamin tartalommal rendelkezik. Ennek értéke a fajtától és a termőhelytől függ leginkább, átlagos nagysága 695 mg / 100 g gyümölcs. Ez 12-szer akkora, mint amit azonos mennyiségű narancsban mérhetünk. Jelentős karotinoid, E-vitamin, aminosav, ásványi anyag, ß-szitoszterol és polifenol forrás.
Érdekesség, hogy a homoktövislé – a benne található értékes anyagoknak köszönhetően – csak -22°C-on fagy meg.
A bogyót süteménytöltelékként, lekvárként, pakolások részeként és likőrként fogyasztják leggyakrabban. A levet és a pürét élelmiszerekben hasznosítják, pl. Finnországban a bébiételek gyakori tápértéknövelő összetevője.
Gyógyászati célú felhasználása különösen Ázsiában elterjedt, az indiai, kínai és tibeti népgyógyászatban gyulladáscsökkentő, vérti sztí tó, májvédő és anyagcsere-szabályozó hatásaiért kedvelik. A gyümölcs olajából a gyógyszeripar fájdalomcsillapítót, nőgyógyászati gyulladásgátlót, nehezen gyógyuló fekélyek kezelésére alkalmas kenőcsöket és sugárártalom elleni szereket készít.
Dr. Thurzó Sándor Phd - tudományos tanácsadó
Forrás: www.flavonmax.hu
Néhány ember tesz, azért hogy megtörténjen
Néhány ember figyeli, hogy megtörténjen
Más emberek csak ülnek és csodálkoznak
Mi történik?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése